October 20, 2021

CineSiege 2021 

CineSiege 2021

In its 19th year, CineSiege will continue to celebrate cinema online on November 19, 2021, at 7 PM. The festivities are open to AMPD community members and film lovers alike.

CineSiege features a juried selection of shorts chosen by program alumni and leading practitioners in film and media culture. Professors’ shortlist nominated films from all 200 films produced by students from all levels of the program in 2021. The nominated films include fiction, documentary and alternative works. Those chosen for CineSiege are honoured for their exceptional achievement in the art and craft of cinema.

Distinguished nominees and guest will be accompanied by four jurors: Nada El-Omari, Hugh GibsonAvrïl Jacobson and Jared Raab.

CineSiege is made possible through the generous support of our founding sponsor, Cinespace Film Studios, as well as the Mirkopoulos family for their outstanding contributions to our students, our school and the larger film community.

Nominees 

Year I  & Year II Nominees

Year I and Year II films will compete within their year and category, with outstanding features selected by film production faculty.

Year I Nominees

30 Days by Michael Speciale & Maya Danou
My Girl, Skelly  by Abraham David
The Well of Fortune by Daniella Castillo

Year II Nominees

Category: Documentary
Borkenkäfer  by Nicolas Flood
Kadıköy  by  Arca Arseven
Sayed Cima  by Yassin Nour

Category:  Fiction
Anachronism  by Brayden McQueen
Standby  by Adelaide Berardi
Like There’s No Tomorrow  by Natalia Morales Caceres

Category: Alternative
Unspoken Space  by Jacob Robert
Sonder by Brayden McQueen
DK Ultra  by Samuel Forsyth

Year III & Year IV Nominees 

An external jury of filmmakers, producers, critics, programmers and alumni will select the winners in the following categories amongst all year III and year IV films – the best fiction film, alternative project and documentary, as well as outstanding director, screenwriter, cinematographer, editor, sound designer and production designer.

Category: Documentary
Encrucijadas (Crossroads) by Rosa Urias
Metal on Ice by Brendon Kenney
My Girls by Desiree Falcao
On the Horizon by Bailey Johnson
Perfect Timing by Marissa Wheler
Talks of Faith by Melissa Affrunti
Trial of the Great Forger  by Yehor Vozniuk

Category: Alternative
An Ephemeral Anywhere by James Cole
Empty Spaces where you’ve been by Kendra Howden
Fellow Travellers by Brian Alonso Ojeda
I’d rather miss out on a Tuesday by Stefano Terrana
Meander by Dous’R, aka Ferdous S. Rahman
Now They’re Just Lines by Siyao Guo
Pronouns by Rowan Elliott

Category:  Fiction
ALIEN COP by  Will Sheppard and Hayden Gallagher
Bookie by Sebastian Vives
Cleanliness Is Next to Godliness by Nicolas Collier
Coming by Honestly by Paul Villenave
Cuckoo by Rebecca Fadoju
A Date by Farhiya Ahmed
Going Up Standing Still  by Carly Balestreri
In Other News by Ivan Oussa
Sugar  by Dylan Posgate

To view last year’s nominees and winners, as well as other student films, check out AMPD’s YorkFlix – a hub of student creativity.